Important news: Rotary Dragon Boat Charity Race 2021

Important news: Rotary Dragon Boat Charity Race 2021
 
Unfortunately, the current situation and protective measures against the spread of Coronavirus have also an impact on this traditional charity event. The scheduled date in May is canceled, and the Dragon Boats charity race will not take place.
 
We still hope that we will be able to organize an alternative date in September, but it all depends on the development of the situation and of course, on the interest of paddling teams. We promise to inform all teams and supporters of Dragon Boats in advance.
 
We would like to thank all the paddling teams and supporters of our Rotary club for their continued support and understanding.
 
We wish all of us good health and we hope to be able to return soon to normal life.
 
Rotary Club Prague International
 
************************************************************************************
 
Důležitá zpráva: Charitativní závod Rotary Dračích lodí 2021
 
Aktuální situaci a opatření proti šíření Coronaviru mají bohužel dopad i na tuto tradiční charitativní akci. Plánovaný termín v květnu je zrušen a závody se neuskuteční.
 
Stále doufáme, že se nám podaří naplánovat náhradní termín v září, ale vše záleží na vývoji situace a samozřejmě také zájmu týmů a posádek. V každém případě budeme všechny příznivce a podporovatele Dračích lodí včas informovat.
 
Děkujeme všem posádkám a podporovatelům našeho Rotary klubu za trvalou podporu a pochopení.
 
Přejeme nám všem pevné zdraví a abychom se mohli zase brzo vrátit zpět k normálnímu životu.
 
Rotary Club Prague International

 

Sponsors